SĀKUMS

Aktualitātes

Apr 11

Talsu Komersantu klubs (TKK) ir vienīgā organizācija, kas apvieno tik plašu Talsu novada uzņēmēju pulku. Šobrīd tajā ir pārstāvēti 42 uzņēmēji, kuri iesaistās Talsu novada dzīvē, piedaloties dažādās Talsu novada pašvaldības aktivitātēs un nākot ar idejām un ierosinājumiem par to, kā uzlabot vietējo dzīves vidi. TKK ir platforma vietējiem uzņēmējiem, kur tikt sadzirdētiem un pamanītiem. Par paveikto un iecerēto stāsta TKK valdes priekšsēdētāja Jana Kalēja, a/s „Talsu autotransports” valdes priekšsēdētāja.

Jana Kalēja TKK valdē darbojas jau trīs gadus. „Uzskatu, ka visi TKK biedri ir vienlīdzīgi, un nozīmīgs ir katra biedra viedoklis. Visi TKK biedri ir personības, tādēļ svarīgi ir atrast kompromisu un pieņemt pareizāko lēmumu. Ļoti svarīgi pārzināt visu laukumu un zināt mērķi. Arī uzņēmējdarbībā katrs esam nosprauduši savus mērķus, uz kuriem virzāmies, izvēloties dažādus ceļus. Pats svarīgākais ir savstarpējā sadarbība, dalībnieku saliedēšana un spēja runāt bez emocijām, kā arī sava viedokļa pamatošana, lai nonāktu līdz labākajam risinājumam,” ikdienas darbu valdē ieskicē J. Kalēja.

Jaudīgs – tā vienā vārdā TKK valdes priekšsēdētāja vērtē kluba 2018. gada veikumu. „Ceram, ka šogad izdosies pārliecināt pašvaldības vadību un deputātus par nepieciešamību īstenot TKK biedru ideju par uzņēmēju godināšanas pasākuma organizēšanu. Ar šī pasākuma palīdzību tiktu atzīmēti tie uzņēmēji, kuri devuši ievērojamu pienesumu novada attīstībā, kā arī tas palīdzētu celt uzņēmēju prestižu. Uzņēmēju prestiža celšana ir nepieciešama pašiem uzņēmējiem, tas rada pārliecību un dod darbiniekiem lielāku drošības sajūtu par savu darba devēju,” uzsver J. Kalēja.
2018. gadā organizētas vairākas tikšanās ar pašvaldību, Nodarbinātības valsts aģentūru, tāpat uzņēmēji iesaistījušies dažādās darba grupās, TKK iestājies Latvijas Darba devēju konfederācijā, notiek sadarbība ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru. Arī 2019. gadā TKK aktīvi iesaistīsies pašvaldības rīkotajos pasākumos, piedalīsies pašvaldības rīkotajā konkursā „Talsu bruncī ieaustie”, izsakot savu vērtējumu, kā arī tiksies ar citu novadu uzņēmējiem, lai dalītos uzņēmējdarbības pieredzē.

„Piedalījāmies tematiskā plānojuma „Talsu pakalnu loka dzīvināšanas plāns 2019.–2025. gadam” darba grupās. Tas ir pamatīgs pētījums, kas ir būtisks uzņēmējiem. Vēlamies aktīvi iesaistīties šī plāna iedzīvināšanā,” pārliecību pauž TKK valdes priekšsēdētāja.

2018. gadā kluba rindas papildinājuši divi uzņēmumi. „Nevēlamies par katru cenu audzēt dalībnieku skaitu. Mūsu mērķis ir strādāt un darboties tā, lai uzņēmēji vēlētos būt kopā ar mums. Ir svarīgi zināt, ko katrs biedrs sagaida no dalības TKK,” teic J. Kalēja. „Talsu novadā ir ļoti daudz mazo uzņēmēju. Liels ieguvums novadam ir Talsu biznesa inkubators, kas sniedz atbalstu jaunajiem uzņēmējiem uzņēmējdarbības uzsākšanai. Piedaloties biznesa inkubatorā, redzu iesniegtos projektus – cilvēkiem ir ļoti labas idejas, ko ir vieglāk īstenot, ja ir atbalsts. Ja ir ideja un interese, tad nereti iztrūkst cilvēka, kas parāda virzienu, kurā jāiet, lai šo ideju īstenotu.

Šāds atbalsts no janvāra ir arī Talsu novada pašvaldībā strādājošā uzņēmējdarbības koordinatore Inga Bumbule, kura ir arī kā tilts starp uzņēmējiem un pašvaldību.

Ceram, ka šajā gadā tiks detalizēti izpētīta uzņēmējdarbības vide novadā, gribam saprast, cik un kādas telpas un zemes ir pieejamas pašvaldībai un privātīpašniekiem, kas no tā varētu interesēt uzņēmējus, kāda ir pieejamība inženierkomunikāciju tīkliem, elektroenerģijas jaudai un citi jautājumi. Jo vairāk mēs viens ar otru runāsim un sadarbosimies, jo produktīvāks būs gala rezultāts,” uzskata TKK valdes priekšsēdētāja.

Viena no uzņēmēju interesēm ir sakārtota pašvaldības iepirkumu joma. TKK valdes priekšsēdētāja uzsver, ka uzņēmēji labprāt piedalītos profesionālas tehniskās dokumentācijas izstrādē, kas veicinātu godīgāku konkurenci uzņēmēju vidū. Nozīmīgi ir novērtēt vietējo uzņēmumu iespējamo devumu un ļaut tiem būt konkurētspējīgiem arī lielu projektu īstenošanā. „Nerunājam par iejaukšanos iepirkumu komisijas darbā, bet gan par kvalitatīvas iepirkuma dokumentācijas sagatavošanu,” piebilst J. Kalēja. „Mēs negribam uzspiest savu viedokli, bet vēlamies būt klāt, būt informēti par novada nākotnes plāniem. Vēlamies paust savu viedokli un likt saprast, ka pašvaldības un uzņēmējdarbības funkcijām ir jābūt skaidrām un nodalītām,” piebilst Jana Kalēja. Viens no piemēriem ir šobrīd pašvaldībā notiekošās sarunas ar a/s „Talsu autotransports” par atsevišķu skolēnu maršrutu nodrošināšanu.

Tikpat svarīgi, pēc Janas domām, ir būt informētiem par gaidāmo administratīvi teritoriālo reformu, jo arī šīs izmaiņas ietekmēs uzņēmējdarbību. „Uzņēmējiem, lai būtu konkurētspējīgi, jāstrādā vismaz trīs gadu perspektīvā. Tas ir būtiski, un iespēju robežās centīsimies apmeklēt visus iespējamos pasākumus, kas saistīti tieši par gaidāmo reformu,” piebilst J. Kalēja, atklājot, ka aprīlī par šo jautājumu paredzēta tikšanās ar Talsu novada domes un apkārtējo novadu pārstāvjiem.

Par vienu no problēmām uzņēmējdarbībā J. Kalēja sauc darba spēka trūkumu. To ietekmē darbaspēka aizplūšana uz Latvijas lielajām pilsētām, arī ārvalstīm. „Jaunieši tur saskata lielākas karjeras iespējas. Mums, mazpilsētai, ir svarīgi nodrošināt iedzīvotājiem daudzveidīgu laika pavadīšanas iespēju klāstu pēc darba. Sporta joma mums ir plaši attīstīta, vairāk jādomā par jaunajām ģimenēm un bērniem. Svarīgi iedot visus instrumentus, lai viņi paliktu šeit – labs bērnu rotaļu laukums, kvalitatīva izglītība, daudzveidīga interešu izglītība, regulāri kultūras un sporta pasākumi, kā arī jādomā par dzīvojamo platību jaunajām ģimenēm. Mums ir jānodrošina pilnvērtīga un kvalitatīva dzīve pašiem sev, jābūt pašpietiekamiem. Ja mēs šeit labi dzīvosim, tad arī citiem būs interese par mums,” uzsver J. Kalēja.

Darbaspēka problēmas skārušas itin visas uzņēmējdarbības jomas, it īpaši tas jūtams sabiedriskajā ēdināšanā, trūkst arī kvalificētu autovadītāju.

TKK biedri darbojas arī Talsu multifunkcionālās halles darba grupā.
„Protams, vēlamies un esam pelnījuši peldbaseinu un hokeja halli, un, ja ir tāda iespēja, tad šis objekts viennozīmīgi jābūvē un jābūvē uz pašvaldībai piederošās zemes,” tāds ir daudzu TKK biedru viedoklis. Jāsaprot, kam mēs to būvēsim, kur ņemsim finansējumu, cik tas maksās, cik lielu varam atļauties, cik maksās tā uzturēšana? Kāpēc nepajautājam citu pašvaldību pieredzi šajā jautājumā? Uzskatu, ja gribam ko lielu un grandiozu, tad tai jau jābūt uzņēmējdarbībai. Jāsaprot, kas ir baseina un halles mērķauditorija, varbūt tie ir skolēni un varam celt baseinu pie kādas no izglītības iestādēm? Šobrīd mums trūkst fokusa,” piebilst J. Kalēja.

Viņa ir pārliecināta – lai strādātu rezultatīvi, jādefinē vērtības, bet galvenā no tām vienmēr būs cilvēks.

Inita FedkoAptaujas

Pašlaik nav pieejama neviena aptauja

Tuvākie notikumi

decembris 2020
P O T C P Se Sv
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3